Remont łazienki – na czym się skupić?
Niejednokrotnie zastanawiamy się od czego zacząć, jak przeprowadzić oraz jak wykonać kluczowe zabiegi odnowy naszej dotychczasowej łazienki. Powodów zmian może być kilka – chęć urozmaicenia, odświeżenia łazienki, efekt podążania za modą lub brak funkcjonalności. Niezależnie od pobudek musimy przebrnąć przez ten trudny etap, nie nadwyrężając portfela ani swojego prywatnego czasu. Jak zatem poradzić sobie z najważniejszymi kwestiami?
Określenie celu
Jeszcze przed rozpoczęciem prac i umawianiem ekipy remontowej, ważne jest określenie swoich oczekiwań wobec efektu finalnego. Tego co ma być zrobione, w jaki sposób, przez kogo i na jakich materiałach? Oczywiście nie chodzi tutaj o kwestię doboru płytek czy marki armatury, ale określenia własnych wymagań wobec przyszłej łazienki. Jeśli interesuje nas zmiana wystroju, może niekoniecznie warto inwestować w nowy piec gazowy albo zmieniać kabinę prysznicową.
Biały montaż
Z pewnością przy różnego rodzaju zmianach aranżacji musimy upewnić się, że dotychczasowy sposób podłączenia urządzeń będzie nadal do zaakceptowania (w pełni funkcjonalny, nie zaburzy indywidualnej wizji). Jeśli wymagane będą zmiany, istotne jest przemyślenie istniejących rozwiązań (dodatkowa zabudowa, wkucia).
Zabudowa wanny krok po kroku
W przypadku remontu łazienki z wanną, mamy do wyboru wannę wolno stojącą lub wannę tradycyjną wymagającą zabudowy. Zabudowa wanny pozwala uniknąć ekspozycji instalacji kanalizacyjnej wokół niej, a także wpływa pozytywnie na estetykę wykończenia. Plusem takiego rozwiązania jest możliwość wykorzystania przestrzeni w obrębie zabudowy jako dodatkowego miejsca do przechowywania.
Jak wykonać zabudowanie wanny?
O sposobie zabudowy decyduje przede wszystkim rodzaj wanny, w głównej mierze jej kształt. Posługując się przykładem wanny prostokątnej, mamy możliwość zabudowy płytami gipsowo-kartonowymi (impregnowanymi), a także wykonania obmurówki z bloczków betonowych. Do wanien emaliowanych dobrze sprawdzi się stelaż styropianowy, który poprawi jej izolację cieplną oraz akustyczną.
W przypadku wanny narożnej trzeba się już nieco bardziej natrudzić. Poleca się obmurówkę z bloczków (łatwo można nadać im kształt). Dla osób szukających gotowych rozwiązań, dostępne są także dopasowane do kształtu wanny obudowy z lekkiego tworzywa. Przy wyborze materiału warto wziąć pod uwagę jego właściwości – odporność na wilgoć, działanie wody, łatwość w utrzymaniu czystości.
Prysznic z odpływem liniowym
Ostatnimi czasy rozwiązanie to cieszy się większą popularnością z uwagi na możliwość zaaranżowania dodatkowo zaoszczędzonej przestrzeni lub kwestie wizualne (większa przestrzeń).
Odpływ liniowy jest wygodny w użytkowaniu (dzieci, osoby starsze), a także utrzymaniu czystości. Ma jednak pewne wady – jest droższy, wymaga hydroizolacji oraz wykonania profilowania w celu osiągnięcia odpowiedniego spadku do odpływu wody.
Najnowsze komentarze