Tuje gatunki – Przegląd popularnych gatunków tuji i ich cech charakterystycznych

Tuje gatunki – przegląd popularnych odmian

Tuje to krzewy lub drzewa iglaste, charakteryzujące się trwałym i zielonym liściom, które są bardzo ozdobne. Są bardzo popularnymi roślinami ozdobnymi, wykorzystywanymi do obsadzania ogrodów, parków i terenów zieleni. Wśród różnych odmian tuj, wyróżniają się te, które są szczególnie popularne. Przedstawiamy przegląd tych gatunków oraz ich cech charakterystycznych.

1. TUIA SZMARAGD (Thuja occidentalis ‘Smaragd’)

Ta odmiana thuji charakteryzuje się złotozielonym, młodym przyrostem igieł, który stopniowo zmienia się w intensywnie zielony. Jego kolumnowy pokrój przywodzi na myśl kolumny. Ten gatunek jest często wykorzystywany w projektowaniu ogrodów, zwłaszcza jako żywopłot, ale także w formie soliterów.

2. TUIA SZTYLETOWA (Thuja occidentalis ‘Fastigiata’)

Tuja sztyletowa to drzewo iglaste o wąskiej, pionowej koronie, nieco przypominającej igłę. Jest uważany za jedną z najbardziej eleganckich odmian tuj. Charakteryzuje się ciemnozielonymi, drobnymi i krótkimi igłami. Również sięga wysokości 5 m, ale jej pionowy pokrój sprawia, że zajmuje mało miejsca.

3. TUIA KOLUMNA (Thuja occidentalis ‘Columna’)

Odmiana kolumnowa thuji to piękne, kolumnowe drzewo iglaste o bardzo wąskiej koronie, przeznaczone dla niewielkich powierzchni. Liście tej odmiany są drobne i zielone, a roślina osiąga wysokość do 6 m. Na tle innych odmian thuji, kolumnowa thuja wyróżnia się wyjątkowością, nadając się świetnie do projektowania małych ogrodów.

4. TUIA ZŁOTA KORBKA (Thuja occidentalis ‘Rheingold’)

Tuja zła korbka to odmiana thuji o złotożółtych liściach, które wydzielają piękne refleksy światła. Rosnąc, zmienia one kolor na pomarańczowy lub czerwony, a zimą przybiera wyjątkowo piękne, pomarańczowo-brązowe zabarwienie. Rośnie do około 4 m wysokości i 2 m szerokości. Wymaga miejsc o dużej zawartości wapnia.

5. TUIA PŁACZĄCA (Thuja occidentalis ‘Brabant’)

Odmiana płaczącej thuji to krzew o ponad 5 metrowej wysokości, o rozwidlonych gałęziach, których końce opadają tworząc „firanki”. Charakteryzują się drobnymi igłami i wąskimi, kolumnowymi kształtami. Rośnie szybko i jest charakteryzowany jako jedna z najbardziej uniwersalnych odmian tuj.

Podsumowanie

Tuje to piękne krzewy i drzewa iglaste, które można wykorzystać w projektowaniu ogrodów lub parków. Wśród tego gatunku wyróżniają się odmiany, które mają szczególne cechy. Warto zwrócić uwagę na charakterystyczne cechy poszczególnych odmian, aby wybrać te, które najlepiej pasują do danego projektu ogrodowego lub parkowego.

Możesz również polubić…