Lampa stojąca, wynalazek, a może instalacja? W lofcie łatwo się pomylić

Lampy stojące wykonane ze złączek, kształtek i innych elementów hydraulicznych częściej przypominają fragmenty instalacji wodnych albo tajemnicze wynalazki niż klasyczne oświetlenie podłogowe czy stołowe. Do jakich wnętrz pasują tak nietypowe i zaskakujące dodatki?

Lampa, która wygląda jak stary wynalazek albo fragment instalacji wodnej sprzed wielu lat, znakomicie wpisuje się w styl industrialny, królujący w architekturze wnętrz już od dobrych kilku sezonów. Styl ten wywodzi się z USA, a jego historia sięga połowy XX wieku. Po zakończeniu wojny i upadku przemysłu zbrojeniowego, do ponownego zagospodarowania pozostały ogromne hale fabryczne. Szybko zainteresowali się nimi młodzi, nowojorscy artyści, którzy w nietypowych mieszkaniach odnaleźli inspirującą przestrzeń do życia i pracy. Puste, przestronne pomieszczenia z dużymi oknami, surowymi powierzchniami i fabrycznym oświetleniem zaczęto nazywać loftami.

Lofty kochają to, co zwykle ukrywane

Ideą nurtu industrialnego jest eksponowanie tego, co normalnie staramy się za wszelką cenę ukryć, dlatego zaprojektowane w tych klimatach lampy stojące często wyglądają jak instalacje hydrauliczne albo stare wynalazki, a żarówek bynajmniej nie otaczają w nich finezyjne abażury. W segmencie industrialnego oświetlenia znajdziemy rozmaite modele. Wszystkie łączy minimalistyczny, wręcz ascetyczny design oraz typowo przemysłowe detale i materiały. Konstrukcję na ogół tworzą złączki i kształtki, czyli elementy, które na co dzień służą hydraulikom do łączenia prostych odcinków rur oraz montażu instalacji w nietypowych miejscach. Dostępne na rynku modele najczęściej posiadają kolor czarny, ponieważ czerń to naturalny odcień żeliwa albo srebrny (efekt ocynkowania) lub starego złota. Zaprojektowane w ten sposób „świecące instalacje” mogą przyjmować bardzo proste formy lub przeciwnie – posiadać mocno rozbudowane, rozgałęziające się konstrukcje, wzbogacone licznymi akcentami rodem z epoki wiktoriańskiej i wieku pary. Zwykle nie znajdziemy w nich tego, co w „normalnych” lampach nazywamy abażurem, ponieważ w loftach żarówek nie trzeba ukrywać. Czasem lampy posiadają transparentny, szklany klosz, wyglądający jak duża żarówka albo ażurową, metalową klatkę, chroniącą źródło światła przed uszkodzeniem (tak, jak kiedyś w fabrykach). Z surowym, przemysłowym oświetleniem stojącym znakomicie współgrają dekoracyjne żarówki Edison.

Gdzie pasują świecące wynalazki i instalacje?

Lampy stojące przypominające stare instalacje i wynalazki mogą być – wbrew pozorom, rozwiązaniem uniwersalnym i ponadczasowym. Doskonale sprawdzają się nie tylko w loftach, ale także w nowoczesnych apartamentach oraz w małych, stylizowanych mieszkaniach. Pozwalają skutecznie doświetlić modny salon lub pokój nastolatka oraz stworzyć kreatywną przestrzeń do nauki i pracy. Ze względu na solidność konstrukcji i zastosowane materiały, lampki z rur hydraulicznych z powodzeniem rozświetlają łazienki i poddasza. Najlepiej prezentują się wyeksponowane w towarzystwie m.in. białej ściany, czerwonej cegły, jasnych, drewnianych mebli i betonowych powierzchni. Jesteśmy pewni, że industrialne oświetlenie zainspiruje Was do stworzenia autentycznego loftu.

 

Możesz również polubić…