Z czego wykonana jest płyta osb?

Jeżeli szukamy materiałów konstrukcyjnych o wysokiej jakości i obrabialności, bardzo często naszą uwagę zwróci popularna płyta OSB. To materiał drewnopochodny, który ma bardzo szerokie zastosowanie w budownictwie, wykończeniu wnętrz oraz w branży meblarskiej i dekoracyjnej. Większość z nas zdaje sobie sprawę jak wyglądają płyty OSB, jednak nie zawsze wiemy w jaki sposób i z czego powstają. Warto o tym wiedzieć, zanim zaczniemy z nimi pracować lub zdecydujemy się na wybór materiałów do naszych codziennych prac. W tym miejscu w kilku słowach o tym opowiemy.

Płyta OSB to drewnopochodny materiał, który najczęściej wykonany jest w aż 90 procentach z drewna. Konkretnie z wiórów drewnianych, z których tworzy się płyty wiórowe. Płyty OSB najczęściej powstają z połączonych ze sobą trzech płyt. W każdej z nich wióry położone są w innej płaszczyźnie, dzięki czemu poszczególne elementy się uzupełniają oraz zwiększają wydajność tego materiału. Płyty łączone są ze sobą w procesie prasowania z wykorzystaniem wysokiego ciśnienia oraz temperatury. Spoiwem w płytach OSB są wytrzymałe żywice syntetyczne, co dodatkowo polepsza właściwości materiału.

Czym charakteryzują się płyty OSB?

Płyty OSB to materiał, który ma wiele zalet w codziennym użytkowaniu. Między innymi świetnie wygłusza, dlatego może być wykorzystywany jako podkład do podłogi lub na ścianach, gdzie przenikanie dźwięku jest większe. Jednocześnie płyta taka będzie również dobrym izolatorem termicznym. Specyficzna konstrukcja oraz wzmacnianie płyt żywicą syntetyczną sprawiają, że zwiększa się ich odporność na działanie warunków atmosferycznych oraz wilgoć. Dzięki tej cesze, płyty te wykorzystywane są zarówno wewnątrz oraz na zewnątrz budynków.

Płyty OSB są bardzo proste w obróbce, dlatego wykorzystywane są również przy tworzeniu mebli, na przykład regałów. Bardzo często po te materiały sięgają osoby, które we własnym zakresie pragną stworzyć meble lub wykonują prace remontowe. Specjalna konstrukcja płyt sprawia, że w trakcie wbijania gwoździ lub wkręcania wkrętów nie kruszą się oraz nie pękają. Płyty takie na co dzień wykorzystywane są w wielu branżach, a ich popularność wciąż rośnie. Dobry stosunek ceny do jakości materiału konstrukcyjnego również nie jest tu bez znaczenia.

Vikersonn opinie, deassembler

Możesz również polubić…