Siatki okienne – Funkcje i zastosowanie siatek ochronnych na oknach

Siatki okienne: jakie są ich funkcje i jakie mamy możliwości?

Siatki okienne są stosowane w celu ochrony mieszkańców domu przed różnego rodzaju insektami oraz zanieczyszczeniami. Są niezwykle ważnym elementem okien. W dzisiejszych czasach istnieje wiele różnych rodzajów siatek, które różnią się między sobą budową, materiałami z jakich są wykonane, sposobem montażu oraz przeznaczeniem. W artykule dowiesz się, jakie są ich główne funkcje i zastosowania.

Siatki okienne chronią przed owadami i zanieczyszczeniami

Jednym z najważniejszych powodów stosowania siatek okiennych jest ochrona mieszkańców przed insektami oraz zanieczyszczeniami. Otwarte okno w ciągu dnia lub wieczorem przyciąga wiele różnych gatunków owadów takich jak komary, muchy czy osy. Siatki okienne są skuteczną barierą dla tych insektów, co z kolei zapobiega nieprzyjemnym ukąszeniom i użądleniom. Ponadto, siatki chronią nas także przed zanieczyszczeniami powietrza zanieczyszczonego spalinami z dróg czy pyłami unoszącymi się w powietrzu.

Jaka siatka na okna? – przegląd rodzajów

1. Siatki z włókna szklanego – charakteryzuje się dużą wytrzymałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Nie poddaję się działaniu czynników atmosferycznych takich jak deszcz czy słońce, dzięki czemu doskonale sprawdza się przez wiele lat.

2. Siatki aluminiowe – to propozycja dla osób, które cenią sobie trwałość elementów wystroju. Są odporne na korozję, a także łatwe w utrzymaniu czystości. Dużym plusem siatek aluminiowych jest fakt, że montaż na ramie okiennej nie wpływa na estetykę obiektu.

3. Siatki z PCV – najprostszy i najtańszy wariant. Siatki tego typu są niestety mniej wytrzymałe niż siatki aluminiowe czy szklane, ale nadal spełniają swoją rolę, zwłaszcza w przypadku stosunkowo popularnych okien PCV.

Siatki okienne to idealne rozwiązanie dla osób ceniących prywatność i bezpieczeństwo

Siatki bez wątpienia to także element który zapewnia prywatność w naszych pomieszczeniach. Szklana tafla okiennej środkowo położonej w pomieszczeniu natychmiastowo przyciąga uwagę potencjalnych intruzów. Jeśli zdecydujemy się na zamontowanie siatek okiennych, do wnętrza mieszkania będzie trudniej zajrzeć z zewnątrz, dzięki czemu zyskamy dużą dozę prywatności.

Nie każda siatka spełni nasze wymagania

Przed zakupem siatek na okna warto dokładnie zastanowić się, jaki jest ich cel i na jakie wymagania są narażone. Warto zwrócić uwagę na siły wiatru, promieniowanie UV czy nasłonecznienie, aby dostosować wybór siatki do specyfiki naszego mieszkania. Warto zwrócić też uwagę na to, jak łatwe są do utrzymania w czystości – przede wszystkim, czy je po prostu wynosimy i czyścimy, czy tez całą ramkę trzeba zdejmować, by uzyskać dostęp do siatki.

Możesz również polubić…