Jak sprawdzić, czy nadszedł czas na zmianę liny ładunkowej?

Bezpieczeństwo powinno być najważniejszym aspektem przy pracy z urządzeniami do podnoszenia. Kiedy nie są one odpowiednio konserwowane, aby zminimalizować czynnik ryzyka, naraża się życie pracowników. Oprócz tego wady mogą przyczynić się do poważnych strat finansowych z powodu uszkodzenia towarów. Warto więc sprawdzać, w jakim stanie są liny stalowe, które wykorzystuje się w swoim przedsiębiorstwie.

Dlaczego jest to ważne?

Ofiary śmiertelne w miejscach pracy są zwykle powodowane przez upuszczone ładunki i nie trzeba dodawać, że takie wypadki można przypisać zużyciu lin stalowych. Chociaż terminowa inspekcja i konserwacja mogą zapobiec nieszczęściom, faktem jest, że nawet odrobina zaniedbania może przyczynić się do nieodwracalnych szkód.

Gruntowne sprawdzenie stanu maszyn powinno odbywać się przynajmniej raz w roku, jednak w rzeczywistości liny stalowe zastępuje się częściej w firmach, które realizują dużo zleceń. Monitorowanie kondycji lin nośnych jest dość łatwe, a codzienna kontrola wzrokowa może pomóc w dostrzeżeniu znaków ostrzegawczych.

Jak ocenić stan lin stalowych?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy średnica liny jest taka sama na całej długości. Jeśli w jednym miejscu można z łatwością zauważyć ubytki, to jest to znak, że czas na wymianę. Niekiedy taki stan rzeczy jest bagatelizowany przez pracowników, ponieważ są oni zdania, że wgłębienia mogły powstać na skutek ciągłej styczności z uchwytem lub przez długie przebywanie w krążku linowym. Należy więc ich uczulić na to, że taka sytuacja nie może mieć miejsca – lina stalowa musi na całej długości mieć taką samą średnicę.

Innym znakiem ostrzegawczym są wszelkie odpryski lub nawet minimalne pęknięcia. Często są one zapowiedzią niszczenia liny, które mogą postępować bardzo szybko – niekiedy nawet w obrębie jednego rozładunku.

Punkty krytyczne

Przeprowadzanie kontroli stanu lin stalowych powinno rozpocząć się od sprawdzenia ich wewnętrznej, dolnej części. Jest to obszar, który jest najbardziej narażony na zużycie, ponieważ to na nim spoczywa maksymalna siła nacisku. Szkody mogą być spowodowane zarówno naturalnie postępującą degradacją, jak i brakiem odpowiedniej konserwacji. Pomóc w tym może zastosowanie właściwych smarów czy innych specyfików, które są w stanie przedłużyć żywotność lin stalowych.

Bez względu na przyczynę, uszkodzenia lin stalowych powinny być wyraźnym sygnałem, że nadszedł czas na ich wymianę. Ich zastąpienie jest najrozsądniejszym podejściem, które może uratować życie i zdrowie pracowników oraz pozwoli na prowadzenie firmy oferującej najwyższej jakości usługi.

 

Możesz również polubić…