Karton gips – Ceny i zastosowanie kartonu gipsowego w budownictwie i wykończeniach wnętrz

Karton Gipsowy – Uniwersalny materiał budowlany

Karton gips to materiał, który od kilku dekad cieszy się ogromną popularnością w budownictwie i wykończeniach wnętrz. Wykorzystywany jest zarówno na ściany, sufity, jak i do tworzenia wszelkiego rodzaju elementów dekoracyjnych. W tym artykule omówimy zastosowanie kartonu gipsowego oraz poznasz ceny, jakie trzeba zapłacić za ten uniwersalny materiał.

Zastosowanie kartonu gipsowego

1. Konstrukcje ścian i sufitów

Karton gipsowym można wykończyć ściany, a także szkielet konstrukcyjny ściany. Dzięki temu karton gips zamienia surowe ściany w pokój lub biuro.

2. Wykończenie poddasza bądź piwnicy

Są to pomieszczenia, w których trudno poprowadzić instalacje, przez co są one odsunięte na planie na końcu inwestycji. Przekładając tą decyzję na wykończenie, wychodzi na korzyść karton gipsu, który można z łatwością dopasować do nietypowych kształtów poddasza lub piwnicy.

3. Elementy dekoracyjne

Karton gipsowy to również doskonały materiał do tworzenia różnego rodzaju elementów dekoracyjnych. Można z niego wykonać np. sufity podwieszane, łuki, czy ozdobne półki. Jest niezastąpiony, gdy chcemy nadać pomieszczeniu niepowtarzalnego charakteru.

Ceny kartonu gipsowego

Koszt materiału zależy od wielu czynników, takich jak producent czy dostawca, w którym miejscu jest realizowana inwestycja, czyli lokalizacja budowy, czy rodzaj kartonu gipsu.

Średnio cena jednej płyty wynosi ok. 5-10 zł. Z kolei za pakiet 10 płytek ścianowych 12,5 mm, o wymiarach 125 x 260 cm, trzeba zapłacić przeciętnie 70-100 zł.

Podsumowanie

Karton gipsowy to uniwersalny materiał, który znalazł szerokie zastosowanie w budownictwie i wykończeniach wnętrz. Można z niego wykonać niemalże wszystko, co wymaga precyzyjnej obróbki. Choć cena kartonu gipsowego waha się w zależności od kilku czynników, to jednak jest to inwestycja, która szybko się zwraca i daje efekt w postaci estetycznego wnętrza.

Możesz również polubić…