Minimalizm w domu – jak osiągnąć harmonię?

Minimalizm to styl życia, który zachęca coraz większą ilość osób. W ujęciu materialnym minimalizm polega na użytkowaniu jak najmniejszej liczby przedmiotów, zrezygnowania z magazynowania i kupowania rzeczy zbędnych. Jego sukces jest odpowiedzią na wszechobecny konsumpcjonizm i chęć posiadania coraz większej ilości rzeczy materialnych.

Mieszkanie w stylu minimalistycznym

Aranżacje wnętrz w stylu minimalistycznym są proste, schludne i przestronne. Nowoczesny minimalistyczny salon spełnia nie tylko funkcję wypoczynkową, ale również zjawiskowo się prezentuje. Wykorzystuje się proste, dobrej jakości meble wykonane z drewna, które mogą służyć przez wiele lat. Unika się plastiku, zbędnych dodatków oraz nieprzydatnych akcesoriów. Nawet jednak w minimalistycznych aranżacjach znajdzie się miejsce na kolekcję ulubionych książek, pamiątki z podróży czy kilka rodzinnych fotografii – pamiętać jedynie należy o umiarze oraz o idei, że “mniej oznacza więcej”. A w tym wypadku więcej przestrzeni i więcej czasu wolnego – w końcu minimalistyczne wnętrze łatwiej utrzymać w czystości.

Minimalizm w życiu

Minimalistyczne podejście do życia to przede wszystkim pozbycie się wszelkich rzeczy materialnych, które nie są nam potrzebne. Warto spojrzeć na swoją szafę (zwykle pełną ubrań, których nie nosimy od lat), pawlacze i schowki, w których pełno jest przedmiotów całkowicie zbędnych. Minimalizm oszczędza więc nie tylko przestrzeń i czas, ale w konsekwencji również nasze fundusze. Lepszej jakości meble, sprzęty, ubrania i dodatki posłużą nam przez lata, podczas gdy te miernej jakości użytkujemy często jedynie kilka miesięcy. Warto przyjrzeć się również pozostałym pomieszczeniom w naszym mieszkaniu – dziesiątkom zbędnych kosmetyków, dodatkowych, nigdy nieużywanych kompletów zastawy (wszak nigdy nie urządziliśmy przyjęcia dla dwudziestu osób!) oraz namiętnie kolekcjonowanym słoikom i pojemnikom, które “kiedyś się przydadzą”. Minimalizm to przede wszystkim odgruzowanie naszego domu, wypełnienie go harmonią i prostotą, przy zachowaniu komfortu użytkowania.

Możesz również polubić…