Karmienie zwierząt hodowlanych kukurydzą kiszoną

Hodowla zwierząt to odpowiedzialne i dość trudne zajęcie, które składa się z wielu czynników, a jednym z najważniejszych jest karmienie zwierząt.

Dlaczego karmienie jest tak ważne?

Kondycja zwierząt w dużej mierze zależy od tego, czym są karmione. Czy jest to karma dobrej jakości, która zaspokoi ich wszystkie potrzeby, czy jest wręcz przeciwnie, karmione są złej jakości pokarmem, który powoduje niedobory żywieniowe. Źle karmione zwierzęta są słabe, bardziej narażone na różne choroby, a przez to także na większą umieralność. Nie dadzą one również wysokiej jakości produktów końcowych jak m.in. mleko, czy jaja. Ostatecznie zła karma, może narazić hodowcę na straty finansowe, albo do słabego wykorzystania potencjału swoich zwierząt, które mogłyby dawać produkty nie tylko lepsze, ale również być wydajniejsze. Z tych powodów karmienie zwierząt, to proces, którego nie można zaniedbać.

Jaka karma jest wysokiej jakości?

Karmą wysokiej jakości jest kukurydza, która obok pszenicy jest najczęściej stosowaną karmą w Polsce, do karmienia zwierząt hodowlanych. Ma ona kilka form np. Kukurydza mielona, kukurydza kiszona, kukurydza gnieciona, czy suche ziarno kukurydzy. Wszystkie te karmy zaspokoją potrzeby zwierząt, jednak, aby wydobyć z nich całkowity potencjał odżywczy, dobrze jest je dopasować do konkretnych potrzeb zwierząt. Tak na przykład kiszona kukurydza bardzo dobrze nadaje się do karmienia bydła.

Jakie są zalety kiszonej kukurydzy?

  • Kukurydza poddana procesowi kiszenia jest łatwa w trawieniu i bardzo dobrze przyswajalna.
  • Ma znacznie wyższą wartość energetyczną niż suche ziarna kukurydzy, co dla bydła, czy kur ma bardzo istotne znaczenie.
  • Posiada wysoką wartość odżywczą, bez żadnych substancji antyżywieniowych.
  • Zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, które zapewnią zwierzętom prawidłowy rozwój oraz funkcjonowanie.
  • Jest bogata w niezbędne witaminy, minerały oraz aminokwasy.
  • Proces kiszenia nie jest trudny, ale trzeba być przy nim uważnym, ponieważ nieprawidłowo wykonany lub na końcu źle zabezpieczony potrafi znacznie obniżyć jakość kukurydzy.
  • Jest to karma pożywna oraz lubiana przez zwierzęta.
  • Pokarm ceniony przez hodowców, z dobrą opinią i często stosowany do karmienia.

Kukurydza kiszona, czy warto ją stosować do karmienia?

Fakt, że posiada bardzo liczne zalety żywieniowe, jest wystarczający, aby uznać ją za karmę godną polecenia i karmienia nią zwierząt. Tak samo, jak każdą inną formę kukurydzy. Może być dobrze dopasowana do potrzeb bydła, ale można nią karmić wszystkie zwierzęta hodowlane, co jest niewątpliwie jej dużym plusem. Jako karma jest pożywna, można ją bezpiecznie stosować i mieć pewność, że w zakresie karmienia zwierzętom niczego nie będzie brakować. Oczywiście można urozmaicić menu zwierząt i podawać im również inne pokarmy, które nie będą ze sobą kolidować. Kukurydza jest bardzo dobrą karmą, ale może być uzupełniania innym składnikami żywieniowymi. Trzeba karmić zwierzęta hodowlane, tak aby, jak najlepiej zaspokoić ich potrzeby.

Możesz również polubić…