Ocieplanie domu – Metody i materiały stosowane przy ocieplaniu budynków

Ocieplanie budynków – z jakich materiałów i metod korzystać?

W dobie rosnących cen energii, coraz więcej osób decyduje się na ocieplenie swojego domu. Dzięki tej inwestycji nie tylko obniżymy rachunki za ogrzewanie, ale także zwiększymy komfort mieszkania – w zimie będzie cieplej, a w lecie chłodniej.

Jakie materiały i metody stosować podczas ocieplania domu? Sprawdźmy to razem!

1. Materiały izolacyjne

Do izolacji termicznej budynku możemy wykorzystać różnego rodzaju materiały:

– wełna mineralna – bardzo popularny i stosunkowo tani materiał, który z łatwością dostosowuje się do kształtu ścian. Nie wchłania wody, jest odporne na ogień i nie ulega deformacjom ze względu na duże temperatury. Wadą wełny mineralnej jest fakt, że jest to materiał stosunkowo ciężki i kłopotliwy w transporcie.

– styropian – bardzo lekki materiał, łatwy w obróbce. Jego wadą jest to, że nie przepuszcza pary wodnej, co może prowadzić do poważnych problemów z wilgocią w budynku.

– pianka PUR – jedna z najnowocześniejszych metod ociepleń, pozwalająca na szybkie ociepleniem ścian nawet w trudno dostępnych miejscach. Wadą pianki jest to, że jest stosunkowo droga i ciężko usuwać w przypadku pomyłki.

2. Techniki ocieplania

Możemy zdecydować się na dwie metody ocieplania budynku – na zewnątrz ścian budynku lub od wewnątrz.

Ocieplenie zewnętrzne polega na zamocowaniu materiału izolacyjnego na zewnętrznej powierzchni ścian, a następnie na obłożeniu go tynkiem lub płytami klinkierowymi. Ta metoda jest bardzo skuteczna, ale też stosunkowo droga.

Ocieplenie wewnętrzne polega na zaizolowaniu ściany od strony wnętrza budynku. Ta technika jest stosunkowo tania i łatwa do przeprowadzenia, ale też wymaga od nas poświęcenia części powierzchni mieszkalnej.

3. W takim przypadku warto pomyśleć o nowoczesnych pompach ciepła, które pozwalają na ogrzewanie budynku przy minimalnym zużyciu energii.

Podsumowanie

Ocieplanie budynku to inwestycja, która zwróci się nam w postaci niższych rachunków za ogrzewanie oraz zwiększonego komfortu w mieszkaniu. Warto jednak przed decyzją o wyborze odpowiednich materiałów i metod skonsultować się z fachowcem, który dobierze najlepsze rozwiązania dopasowane do potrzeb i możliwości finansowych właściciela domu.

Możesz również polubić…